ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 2023թ. «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափերի ծրագրի շրջանակներում հայտարարում է դրամաշնորհային մրցույթներ «Գաղափարի փուլ» և «Աճի փուլ» բաղադրիչների համար:
• «Գաղափարի փուլ» բաղադրիչով դրամաշնորհային մրցույթի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 30,000,000 (երեսուն միլիոն) ՀՀ դրամ:
• «Աճի փուլ» բաղադրիչով դրամաշնորհային մրցույթի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 60,000,000 (վաթսուն միլիոն) ՀՀ դրամ:
Ծրագրով նախատեսվում է դրամաշնորհների տեսքով ֆինանսավորում տրամադրել գաղափարի կամ աճի փուլում գտնվող ընկերություններին, որոնք մասնակցել են 2023թ. «Ներուժ 4.0» աքսելերացիոն ծրագրին և իրենց կողմից ներկայացվող արտադրանքի և/կամ ծառայության նախատիպը միտված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր արժեքի ստեղծմանը, տեխնոլոգիաների կիրառմամբ արդի խնդիրների ու մարտահրավերների լուծմանը:
«Գաղափարի փուլ»
Այս բաղադրիչի շրջանակում ընդհանուր բյուջեն կազմում է 30,000,000 (երեսուն միլիոն) ՀՀ դրամ, որը նախատեսվում է բաշխել մրցույթը հաղթահարած 3 ընկերությունների միջև՝ յուրաքանչյուրին տրամադրելով մինչև 15 մլն ՀՀ դրամ ֆինանսավորում:
Մանրամասները
«Աճի փուլ»
Այս բաղադրիչի շրջանակում ընդհանուր բյուջեն կազմում է 60,000,000 (վաթսուն միլիոն) ՀՀ դրամ, որը նախատեսվում է բաշխել մրցույթը հաղթահարած 3 ընկերությունների միջև՝ յուրաքանչյուրին տրամադրելով մինչև 30 մլն ՀՀ դրամ ֆինանսավորում:

Within the 2023 "Neruzh 4.0" Diaspora Tech Startups Program, the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia announces grant tenders for the "Idea Stage" and "Growth Stage" components.
• The total budget of the grant tender with the "Idea Stage" component is 30,000,000 (thirty million) AMD.
• The total budget of the grant tender with the "Growth Stage" component is 60,000,000 (sixty million) AMD.
The program designed to provide funding in the form of grants to companies at the idea or growth stage, which participated in the 2023 "Neruzh 4.0" acceleration program and whose product and/or service prototype is aimed at creating new value in the high-tech sector and solutions of actual problems and challenges by using technologies.
"Idea Stage"
Within this component, the total budget is 30,000,000 (thirty million) AMD, which is planned to be distributed among the 3 companies that won the competition, providing each of them with up to 15 million AMD funding.
Details
"Growth Stage"
Within this component, the total budget is 60,000,000 (sixty million) AMD, which is planned to be distributed among the 3 companies that won the competition, providing each of them with up to 30 million AMD funding.