2023 թվականի հուլիսի 4-ին մեկնարկել է «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափերի ծրագրի հայտերի ընդունումը: Ծրագրով նախատեսվում է աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայազգի ձեռներեցներից և առաջատար մասնագետներից բաղկացած թիմերին հրավիրել Հայաստան՝ տեխնոլոգիական սկսնակ ընկերություններ հիմնելու և զարգացնելու նպատակով՝ վերջիններիս տրամադրելով ֆինանսական, կրթական և խորհրդատվական աջակցություն:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի աշխարհի տարբեր ծայրերից շուրջ 40 թիմ հրավիրվելու է Հայաստան՝ մասնակցելու Դիլիջանում կայանալիք 6-օրյա միջոցառմանը, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, ստանալու համագործակցությունների և բացառիկ անհատական մենթորության հնարավորություն:
Միջոցառման շրջանակներում գաղափարի փուլում գտնվող թիմերից հանձնաժողովի որոշմամբ հաղթող ճանաչված 3 թիմ կստանա համապատասխանաբար 15, 10 և 5 մլն ՀՀ դրամ, իսկ պրոդուկտ ունեցող թիմերից հաղթող ճանաչված 3 թիմ՝ համապատասխանաբար 30, 20 և 10 մլն ՀՀ դրամ: Թիմերին հնարավորություն կտրվի ընդլայնել համագործակցային ցանցը, փոխանակվել գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև ստանալ ավելի քան 40 երկրների առաջատար երկրներից հրավիրված թիմերի հետ շփվելու հնարավորություն:
«Ներուժ» ծրագրին մասնակցելու համար ստարտափը պետք է՝
• ունենա նախապես ձևավորված թիմ,
• ունենա հիմնադիր (կամ առնվազն համահիմնադիրների 50%), որը
1. ունի (ունեն) հայկական ծագում,
2. Հայաստանի քաղաքացի չէ (չեն) (բացառությամբ երկքաղաքացիների),
3. վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի բնակվել Հայաստանում կամ հայրենադարձվել է վերջին 6 ամիսների ընթացքում,
• գտնվի գաղափարի կամ աճի մակարդակում,
• գործի կայքում թվարկված առանցքային ճյուղերից մեկում,
• հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող վերջին 24 ամիսների ընթացքում ստացած չլինի դրամաշնորհ (ստորագրել դրամաշնորհային պայմանագիր) ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից,
• ունենա հիմնադիր (համահիմնադիրներ), ով (ովքեր) ցանկանում է (են) Հայաստանում հիմնել և գրանցել ստարտափ և բնակվել այստեղ առնվազն 1 տարի։
Ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղմամբ և գրանցել տվյալները: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2023 թ. օգոստոսի 3-ը, ժամը՝ 18:00-ն:

On July 4, 2023, the acceptance of applications for the Diaspora technology startup program "Neruzh 4.0" started. The program envisages inviting teams of Armenian entrepreneurs and leading professionals living in different countries of the world to Armenia to establish and develop technology startups, providing them with financial, educational and consulting support.
As in previous years, this year, around 40 teams from different parts of the world will be invited to Armenia to participate in the 6-day event in Dilijan, to get acquainted with the advantages of doing business in Armenia, and to receive opportunities for cooperation and exclusive individual mentorship.
Within the framework of the event, by the decision of the commission, 3 winning teams at the idea stage will receive 15, 10, 5 million drams respectively, and 3 winning teams with the product will receive support in the amount of 30, 20, 10 million drams, respectively. The teams will be given the opportunity to expand the collaborative network, exchange knowledge and experience, and also get the opportunity to interact with invited teams from more than 40 countries.
To participate in the "Neruzh 4.0" program, a startup must.
• have a pre-formed team,
• have a founder (or at least 50% of co-founders) who
1. has (have) Armenian origin,
2. is (are) not a citizen of Armenia (except dual citizens),
3. has not lived in Armenia in the last 12 months or has been repatriated in the last 6 months,
• be at the idea or growth stage,
• act in one of the key branches listed on the website,
• have not received a grant (signed a grant agreement) from the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia during the last 24 months prior to the date of submitting the application,
• have a founder (co-founders) who wants to establish and register a startup in Armenia and reside here for at least 1 year
To apply for the program, it is necessary to go to the following link and register. The deadline for receiving applications is August 3, 2023 at 6:00 PM (GMT+4).