Հունիսի 8-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում 2022 թ. «Ներուժ 3.0» ծրագրի հաղթողների հետ:
«Ներուժ 3.0»-ի առաջին մրցանակակիր «Biocentric» ընկերության տնօրեն Նարեկ Աբելյանը և երրորդ մրցանակակիր «ATMT» ընկերության տնօրեն Արտակ Աբրահամյանը պատմել են, թե ինչ ձեռքբերումներ են ունեցել ծրագրի ավարտից հետո և ինչ ազդեցություն են ունեցել «Ներուժ»-ի շրջանակներում ստացած դրամաշնորհներն իրենց ընկերությունների զարգացման վրա:
Մրցանակակիրները նաև կիսվել են նախորդ տարվա միջոցառման ընթացքում ստացած դրական տպավորություններով: Նրանք իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել մասնակցելու այս տարվա «Ներուժ 4.0»-ին և առաջարկներ են ներկայացրել միջոցառման կազմակերպման վերաբերյալ: «Ներուժ 3.0»-ի հաղթողներն ընդգծել են սփյուռքահայության մասնագիտական հայրենադարձությունը խրախուսող ծրագրի կարևորությունը:
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու «Ներուժ»-ի տարբեր տարիների հաղթողների և մասնակիցների հետ հանդիպումները՝ միմյանց հետ կապերը զարգացնելու և նոր մտքեր ու գաղափարներ գեներացնելու նպատակով:
«Ներուժը» տեխնոլոգիական ստարտափների պետական ծրագիր է, որի նպատակն է խթանել սփյուռքահայության մասնագիտական հայրենադարձությունը՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը: Ծրագրին կարող են մասնակցել աշխարհի ցանկացած երկրի այն ստարտափները, որոնց հիմնադիրների կամ համահիմնադիրների առնվազն կեսը սփյուռքահայեր են:
«Ներուժ» ծրագիրը հաջողությամբ մեկնարկել է 2018 թվականին: Մեկնարկից ի վեր իրականացվել է երեք միջոցառում՝ «Ներուժ 1.0»-ը՝ 2018-ին, «Ներուժ 2.0»-ը՝ 2019-ին և «Ներուժ 3.0»-ը՝ 2022-ին: «Ներուժ 3.0» ծրագրի բոլոր երեք մրցանակակիրներն էլ ներկայացնում էին բիոտեխնոլոգիական ոլորտը: 1-ին տեղը զբաղեցրել էր «Biocentric» ընկերությունը՝ ստանալով 20 մլն դրամ, 2-րդ տեղը՝ «Reactive Science» ընկերությունը՝ ստանալով 15 մլն դրամ և 3-րդ տեղը «ATMT» ընկերությունը՝ ստանալով 10 մլն դրամ:

Օn June 8, a meeting with the winners of the 2022 "Neruzh 3.0" program was held at the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
Narek Abelyan, the director of the first prize-winning company "Biocentric" of the "Neruzh 3.0" project, and Artak Abrahamyan, the director of the third prize-winning company "ATMT" told about the achievements they had after the end of the project and the impact of the grants received within the framework of "Neruzh" on the development of their companies.
The award winners also shared the positive impressions they received during last year's event. They expressed their willingness to participate in this year's "Neruzh 4.0" program and presented suggestions on the organization of the event. The winners of "Neruzh 3.0" emphasized the importance of the program encouraging professional repatriation of Diaspora Armenians.
As a result of the meeting, an agreement was reached to activate the meetings with the winners and participants of the "Neruzh" program of different years in order to develop relations with each other and generate new thoughts and ideas.
"Neruzh" is a state program for technology startups, the goal of which is to promote the professional repatriation of Diaspora Armenians, contributing to the economic progress of Armenia and the development of the startup ecosystem. Startups from any country in the world, whose founders or co-founders are at least half of Diaspora Armenians, can participate in the program.
"Neruzh" program was successfully launched in 2018. Since its launch, three events have been held: "Neruzh 1.0" in 2018, "Neruzh 2.0" in 2019 and "Neruzh 3.0" in 2022. All three prize winners of "Neruzh 3.0" program represented the biotechnology sphere. The 1st place was taken by "Biocentric" company, receiving 20 million AMD, the 2nd place by "Reactive Science" company, receiving 15 million AMD, and the 3rd place by "ATMT" company, receiving 10 million AMD.